آشنایی با آدمک های تست تصادف خودرو
آشنایی با آدمک های تست تصادف خودرو

آشنایی با آدمک های تست تصادف خودرو، احتمالاً تست تصادف خودرو را در مستندهای زیادی مشاهده کرده‌اید. تصادفاتی ساختگی که در آن یک خودرو با چند آدمک به‌شدت به مانعی برخورد می‌کند. بی‌شک ایمنی بسیاری از رانندگان و سرنشینان خودروهای امروزی مدیون آدمک های تست تصادف خودرو است؛ اما اغلب مردم تصور می‌کنند که این آدمک ها تفاوتی با مانکن‌های فروشگاه‌های لباس‌فروشی ندارند.

آدمک هایی که به‌جای ما در تست تصادف خودرو حاضر می‌شوند شباهت بسیاری به یک انسان واقعی دارند. آنها در شکل و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و سنسورهای بی‌شماری که در آنها کار گذاشته شده مانند عصب‌های انسان اطلاعات حاصل از تصادف را در اختیار مهندسان قرار می‌دهد. آنها همانند انسان دچار شکستگی، نقص عضو و قطع اندام می‌شوند اما به‌جای اینکه فورا به بیمارستان منتقل شوند با صبر و حوصله موردبررسی کارشناسان قرار می‌گیرند.

تاریخچه آدمک های تست تصادف خودرو

آدمک ها از میانه‌های قرن 19 میلادی یعنی دقیقا هنگامی‌که بشر به فکر ساخت وسایل نقلیه افتاد، به‌عنوان شبیه‌ساز رفتار انسان‌ها در تصادفات مورداستفاده قرار گرفتند. ناگفته پیداست که در آن زمان این آدمک ها تفاوت چندانی با مترسک‌های جالیز نداشتند با این وجود همواره نقش مؤثری در رفع ایرادات خودروها و کاهش تلفات سوانح رانندگی داشته‌اند.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی آدمک های تست تصادف خودرو قواره‌ای واقعی‌تر به خود گرفتد و به مدل‌هایی خوش‌تیپ و ساخته‌شده از لاستیک و فولاد تبدیل شدند با این حال همچنان با آدمک های امروزی تفاوت زیادی داشتند. امروزه آدمک های تست تصادف بیش از هر زمان به انسان واقعی شباهت دارند؛ وجود بیش از 80 سنسور در بدن، برخورداری از اسکلتی مشابه انسان و در نظر گرفتن جنسیت و سن در ساخت آنها از جمله وجوه تشابه این آدمک ها با ما هستند. آنها قادرند در هر ثانیه هزاران بار اطلاعات را به کارشناسان منتقل کنند.

تست تصادف خودرو در جنرال موتورز

به عقیده جک جنسن، مهندس ایمنی جنرال موتورز و مدیر فنی آزمایشگاه آدمک در میلفورد پیشرفت آدمک ها معیار دقیقی از نتایج سوانح رانندگی به خودروسازان می‌دهد. به گفته او شرکت جنرال موتورز با 200 آدمک به ارزش 25 میلیون دلار گران‌قیمت‌ترین آزمایشگاه تست تصادف خودرو را در اختیار دارد.

این آدمک ها مانند اعضای یک خانواده هستند و سن و وزن و جنسیت‌های متفاوتی دارند. آدمک های مرد وزنی در حدود 233 پوند و قدی معادل 6 فوت دارد. زن‌ها نیز با قد 5 فوت و وزن 105 پوند شباهت زیادی به زن‌های دنیای واقعی دارند. در میان آدمک های شرکت جنرال موتورز حتی بچه، نوپا و نوزادانی را هم مشاهده می‌کنید. مدل‌هایی که گاه قیمتی بیش از 400 هزار دلار دارند!

امروزه آدمک های تست تصادف خودرو استخوان‌هایی از جنس پلاستیک و دنده‌های از لاستیک و فولاد دارند. همچنین در آزمایشگاه تاثیر تصادف بر روی پوست آنها نیز موردبررسی قرار می‌گیرد. در شبیه‌سازی‌های تصادف هر چیزی از جمله شرایط آب و هوایی و شرایط اصطکاک جاده موردتوجه قرار می‌گیرد. با وجود اینکه امروزه بسیاری از کارهای انسان برعهده کامپیوترها گذاشته می‌شود اما خودروسازان همچنان ترجیح می‌دهند که از آدمک های تست تصادف خودرو استفاده کنند.