آشنایی با تکنیک های کاربردی رانندگی در شب (بخش دوم)
آشنایی با تکنیک های کاربردی رانندگی در شب (بخش دوم)

آشنایی با تکنیک های کاربردی رانندگی در شب (بخش دوم)، ادامه تکنیک های کاربردی رانندگی در شب را می توانید در این مقاله مطالعه کنید. با ما همراه باشید.

تکنیک مواجهه با حیوانات

در مسیرهای بیرون از شهر، هر لحظه امکان ورود یک حیوان وحشی به حریم جاده وجود دارد. فارغ از دقت و سرعت شما، روبه‌روشدن با چنین صحنه‌ای نیازمند اقدامات ویژه‌ای است. یادتان باشد اغلب احشام اهلی که از جاده عبور می‌کنند، نسبت به بوق خودروها بی‌توجه هستند؛ حتی شاید این اقدام، منجر به شوکه‌شدن آن‌ها و ماندن در موقعیت فعلی‌شان شود.

از سوی دیگر، برخی از حیوانات نیز نسبت به نور چراغ حساس هستند و به طرزی غیرارادی به آن خیره می‌شوند. روش اصولی و حرفه‌ای در این شرایط، کاهش حساب‌شده سرعت و انحراف کنترل‌شده به طرفین است. یادتان باشد که انجام ترمز ناگهانی و انحراف به طرفین جهت تصادف‌نکردن با حیوانات، خود می‌تواند منجر به بروز حادثه شود.

چند نکته درباره نوربالا

تردیدی نیست که وقتی چراغ‌های جلو را در حالت High Beam یا همان نور بالا قرار می‌دهید، میدان دید شما به طرز اعجاب‌آوری افزایش پیدا می‌کند؛ ولی در نظر داشته باشید که این نور برای سایر رانندگان، بی‌نهایت مهلک است؛ نه فقط برای خودروهایی که از جلو می‌آیند بلکه برای خودروهای هم‌مسیر نیز که باعث انعکاس نور چراغ از آینه وسط می‌شود، خطرناک است.

سعی کنید در مسیرهای مناسب و زمانی که خودروی دیگری در محدوده پرتاب چراغ‌های شما نیست، نوربالا بزنید. بررسی‌های علمی نشان می‌دهد خودروهایی که از لامپ‌های زنون استفاده می‌کنند، باعث کوری چندثانیه‌ای راننده مقابل می‌شوند. حال سؤال این‌جا است که اگر شما قربانی شیطنت یا حواس‌پرتی راننده‌ای شدید که با نوربالا حرکت می‌کرد، چه کاری باید انجام دهید.

رانندگان حرفه‌ای پاسخ می‌دهند که مانند هر بحران دیگری، ابتدا به خودتان مسلط شوید. گام بعدی، این است که سرعت‌تان را به‌آهستگی کمتر کنید. راه‌حل طلایی برای جلوگیری از بروز حادثه، دقت روی خط سفید روی آسفالت است. تلاش کنید این وضعیت را تا بازگشت مردمک چشم به حالت عادی ادامه دهید.

هوشیار بمانید

رانندگان قدیمی با این‌که سالیان دراز تجربه رانندگی‌های طولانی‌مدت را دارند، ولی با این حال، به‌خوبی می‌دانند که همیشه به یک عامل تحریک‌کننده برای هوشیاری نیاز دارند. این عامل، می‌تواند هم‌صحبتی با یک یا چند سرنشین یا گوش‌دادن به موسیقی مناسب باشد. نکته این‌جا است که موسیقی انتخابی برای رانندگی در شب، نباید آرامش‌بخش هم باشد. سعی کنید از موزیک‌هایی با ریتم‌های مختلف استفاده کنید.

زمزمه‌کردن موسیقی نیز به افزایش تمرکز در رانندگی کمک می‌کند. اگر به‌صورت خانوادگی سفر می‌روید، از یکی از اعضا بخواهید که تا رسیدن به مقصد با شما هم‌کلام شود. در نظر داشته باشید این‌ها روش‌هایی برای جلوگیری از خوابیدن شما نیستند. رانندگی با حالت خواب‌آلودگی، نوعی تخلف است؛ آن‌چه گفته شد، تنها روش‌هایی ساده برای افزایش تمرکز در هنگام رانندگی است.