آشنایی با مزایا و معایب انواع چراغ جلو خودرو
آشنایی با مزایا و معایب انواع چراغ جلو خودرو

آشنایی با مزایا و معایب انواع چراغ جلو خودرو، پیشرفت تکنولوژی در خودروسازی تنها به ساخت خودروهای سریع‌تر و مدرن‌تر منجر نشده و حتی بر چراغ های جلوی خودرو نیز تاثیر گذاشته است. چراغ‌هایی که نه‌تنها بر زیبایی که حتی بر ایمنی بیشتر خودرو و سرنشینان آن در هنگام رانندگی نیز تاثیر می‌گذارد. نور بیشتر چراغ های جلوی خودرو به معنای کاهش نقاط کور در شب‌ها و کم شدن آمار تصادفات است. اما چراغ جلو نیز انواع متفاوتی دارد که در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم.

طراحی چراغ های جلوی خودرو نیز شامل استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای است. در این چراغ‌ها تنها روشنایی روبروی خودرو ملاک نیست بلکه نور آنها نباید به‌گونه‌ای باشد که دید رانندگان روبرو دچار اختلال شود. قدمت چراغ های جلوی خودرو به بیش از یک قرن یعنی اواخر دهه 1880 می‌رسد؛ دقیقاً از هنگامی‌که نخستین خودروها ساخته شدند. در آن زمان چراغ های جلو به‌عنوان یک وسیله سفارشی تلقی می‌شد و نور موردنیاز خودروها توسط استیلن یا چراغ نفتی تأمین می‌گشت. چراغ‌های جلوی 7 اینچی نخستین بار در ایالات‌متحده و در سال 1940 بر روی خودروها نصب گردید و پس‌ازآن در کشورهایی نظیر انگلستان، استرالیا و ژاپن نیز رواج یافت.

انواع مختلف چراغ های جلوی خودرو

چراغ های جلوی خودرو از دو قسمت کاسه و لنز تشکیل می‌شوند و بر اساس لامپی که در آنها استفاده شده به سه دسته هالوژن، زنون و LED تقسیم‌بندی می گردند.

چراغ‌های هالوژن: هالوژن به‌عنوان گروهی از عناصری واکنش‌پذیر و سمی شناخته می‌شود. در جدول عناصر مندلیف هالوژن متشکل از 5 عنصر است که در دسته نافلزها قرار دارند. امروزه لامپ‌های هالوژن به‌طور گسترده در چراغ‌های جلو مورداستفاده قرار می‌گیرند. این چراغ‌ها نوری سفید تولید می‌کنند و از یک تنگستن نازک و یک حباب شیشه‌ای حاوی گاز هالوژن تشکیل می‌شوند. در اتصال جریان برق به چراغ، گاز هالوژن موجب داغ شدن تنگستن و تولید نور می‌شود.

چراغ‌های زنون: استفاده از چراغ‌های جلوی زنون به‌عنوان یکی از تجهیزات تیونینگ رو به گسترش است. اگرچه نمونه‌های غیراستاندارد فراوانی از آن در بازار یافت می‌شود اما راهنمایی و رانندگی برای آنها جرائم سنگینی در نظر گرفته است. زنون به‌عنوان گازی بی‌رنگ و بو و واکنش‌پذیر شناخته می‌شود که مقداری کمی از آن به‌طور طبیعی در اتمسفر زمین وجود دارد.

نور حاصل از این چراغ‌های زنون ناشی از ایجاد قوس الکتریکی بین دو الکترود است. با وجود اینکه چراغ‌های زنون غیراستاندارد موجب اختلال در دید رانندگان روبرو و گاه کوری موقت آنها می‌شود اما برخی خودروسازان علاقه خاصی به استفاده از این چراغ‌ها دارند.

چراغ‌های LED: لامپ LED یا همان دیود ساطع کننده نور پیش‌تر به‌عنوان یک قطعه کوچک و ارزان قیمت الکترونیکی شناخته می‌شد که با دریافت ولتاژی اندک روشن می‌شد. حال خودروسازان با افزایش راندمان این دیودها از آنها به‌عنوان چراغ جلوی خودرو استفاده می‌کنند. همچنین از LED ها برای تولید چراغ های روشنایی در روز یا اصطلاحا دی لایت نیز بهره می گیرند. این چراغ ها تاثیر زیادی در کاهش تصادفات در روز دارند.