آیا ینزین سوپر باعث افزایش سرعت خودرو می شود؟
آیا ینزین سوپر باعث افزایش سرعت خودرو می شود؟

آیا ینزین سوپر باعث افزایش سرعت خودرو می شود؟، بسیار شنیده‌ایم که بنزین سوپر باعث بهبود عملکرد و افزایش سرعت خودرو می‌شود. این موضوع تا چه حد واقعیت دارد؟ این همه تفاوت میان بنزین سوپر و معمولی ناشی از چیست؟ ما در این مطلب به بررسی بنزین سوپر و تأثیر آن در افزایش سرعت خودرو پرداخته ایم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

بهتر از پیش از بحث درباره کیفیت بنزین سوپر و معمولی درباره عدد اکتان صحبت کنیم. عدد اکتان مقیاسی از 0 تا 100 است که توان سوخت خودرو برای متراکم شدن پیش از احتراق را نشان می‌دهد. هرچه این عدد بیشتر باشد توان سوخت برای متراکم شدن نیز بالاتر است و در فشار بیشتری مشتعل می‌شود. در بنزین سوپر عدد اکتان 90 به بالا و در بنزین‌های معمولی این عدد مقداری بین 85 تا 90 است؛ اما آیا بنزین سوپر همواره در بهبود عملکرد پیشرانه مؤثر است؟

اما و اگرهای بنزین سوپر

پاسخ سؤال قبل را در دفترچه راهنمای خودروی خود بیابید. اگر عدد اکتان بنزین مناسب خودروی شما به‌اندازه بنزین معمولی باشد سوخت‌گیری با بنزین سوپر نیز هیچ تفاوتی در سرعت و شتاب خودرو ایجاد نمی‌کند و خودروی شما با بنزین معمولی بهترین عملکرد خود را خواهد داشت.

در مقابل اگر بنزین پیشنهادی از سوی کارخانه سازنده خودرو از نوع سوپر باشد استفاده از بنزین معمولی به علت قدرت تراکم کمتر موجب کاهش قدرت پیشرانه می‌شود. بنزین‌های با عدد اکتان معمولی مقاومت کمتری در برابر فشار دارند و پیش از رسیدن به فشار مطلوب به‌طور خودبه‌خودی مشتعل شده و اصطلاحاً ناقص می‌سوزند. درنتیجه قبل از رسیدن پیستون‌ها به بالاترین نقطه در سیلندر فرآیند احتراق صورت می‌گیرد و موجب بی‌نظمی در حرکت پیستون‌ها می‌شود. این اختلال خود را به شکل ضربه یا ناک در پیشرانه نشان می‌دهد. گذشته از تمام این موارد استفاده از بنزین معمولی در خودروهای جدید و درنتیجه سوختن ناقص آن موجب کاهش عمر کاتالیست ها و افزایش آلاینده‌های خودرو می‌شود.

بنزین سوپر و افزایش سرعت خودرو

حال می‌توانیم تا حدودی به سؤال مطرح‌شده پاسخ دهیم. این ادعا تا حدودی صحیح است. از لحاظ علمی اگر ساختار سوخت از پیوندهای کربن-کربن بیشتری برخوردار باشد می‌تواند انرژی بیشتری تولید کند؛ اما میزان این پیوندها به عدد اکتان سوخت ارتباطی ندارد. بنزین با عدد اکتان بالاتر به‌تنهایی موجب افزایش قدرت پیشرانه و سرعت و مسافت طی شده بیشتر نمی‌شود اما می‌تواند به بهبود عملکرد پیشرانه کمک کند؛ بنابراین استفاده از بنزین سوپر در هر خودرویی تاثیر مثبت ندارد بلکه این موضوع به پیشرانه و نوع سوخت نیز وابسته است.