علائم خرابی ترموستات خودرو کدامند؟ (بخش اول)
علائم خرابی ترموستات خودرو کدامند؟ (بخش اول)

علائم خرابی ترموستات خودرو کدامند؟ (بخش اول)، معمولا تا زمانی که ترموستات وظیفه خود را به‌درستی انجام می‌دهد، جای نگرانی از این بابت وجود ندارد؛ اما خراب شدن این قطعه داستان را کاملا عوض می‌کند. شما به‌عنوان راننده باید علائم خرابی ترموستات خودرو را بشناسید تا به محض مشاهده آن‌ها برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید. در ادامه به بررسی نشانه‌های خرابی ترموستات ماشین می‌پردازیم.

علائم خرابی ترموستات خودرو کدامند؟

1. بالارفتن ناگهانی آمپر دمای آب و جوش آوردن ماشین

یکی از نشانه‌های خرابی ترموستات ماشین، بالا رفتن ناگهانی دمای آب خنک کننده است. فرض کنید تازه استارت می‌زنید. در این حالت موتور خودرو سرد است. به‌همین دلیل آمپر آب در دقایق اول کار کردن موتور نباید از درجه 2 فراتر برود. گاهی اوقات ممکن است ظرف مدت زمان کوتاهی آمپر دمای آب به درجه 4 برسد. این اتفاق اصلی‌ترین نشانه خرابی ترموستات خودرو است. اتفاقی که معمولا باعث جوش آوردن موتور در همان دقایق ابتدایی پس از استارت زدن می‌شود.

2. سرد بودن موتور خودرو

موتور خودرو برای حفظ راندمان باید در محدوده دمایی خاصی قرار بگیرد. همان‌طور که افزایش دمای موتور، باعث آسیب دیدن قطعات می‌شود، سرد بودن موتور نیز نشان‌دهنده عملکرد نادرست آن است. خراب شدن ترموستات خودرو، همیشه باعث داغ شدن موتور نمی‌شود.

گاهی اوقات با خرابی این قطعه، مسیر انتقال آب از موتور به سمت رادیاتور همواره باز باقی می‌ماند. در نتیجه جریان آب مدام در رفت و آمد بین رادیاتور و موتور قرار می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که دمای آب بیش از حد کاهش پیدا کند. در نتیجه جلوی داغ شدن موتور تا محدوده مناسب را نیز می‌گیرد. معمولا در روزهای سرد سال که دمای هوا پایین است، در صورت خرابی ترموستات با این مشکل روبه‌رو خواهید شد.

3. عملکرد نامناسب بخاری ماشین

گاهی اوقات بخاری، کابین خودرو را به‌خوبی گرم نمی‌کند. همان‌طور که می‌دانید بخاری گرمای مورد نیاز برای افزایش دمای هوای ورودی به کابین خودرو را از موتور تامین می‌کند. اگر ترموستات خراب شود و مسیر انتقال مایع خنک کننده بین موتور و رادیاتور دائما برقرار باشد، دمای موتور تا سطح مناسب افزایش پیدا نمی‌کند.

در چنین شرایطی، حرارت لازم برای بخاری تامین نمی‌شود. به‌همین دلیل حتی اگر دمای عملکرد بخاری را روی بالاترین سطح قرار دهید، باز هم هوای ورودی به کابین اتاق چندان گرم نخواهد شد. این موضوع یکی از مهم‌ترین علائم خرابی ترموستات خودرو است.

4. کاهش زودهنگام سطح آب ماشین

معمولا سطح مایع خنک کننده در محفظه اختصاصی آن به‌مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود که حداقل هفته‌ای یکبار میزان آب ماشین را چک کنید و در صورت نیاز داخل محفظه آب بریزید. گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که سطح آب ماشین خیلی سریع‌تر از حد معمول کاهش پیدا کند.

این اتفاق معمولا به‌دلیل بروز نشتی در سیستم خنک کننده یا خرابی ترموستات رخ می‌دهد. خرابی ترموستات باعث می‌شود که مایع خنک بیش از حد نیاز در چرخه بین موتور و رادیاتور حرکت کند. در نتیجه سطح آن زودتر کاهش پیدا کند.