چه عواملی باعث ایجاد بوی بد در داخل خودرو می شوند؟
چه عواملی باعث ایجاد بوی بد در داخل خودرو می شوند؟

چه عواملی باعث ایجاد بوی بد در داخل خودرو می شوند؟، طبیعتاً چیزی به‌اندازه خودرویی که بوی بد می‌دهد، برای سرنشینان آزاردهنده نیست. تحمل بوی بد ماشین به‌خصوص در مسیر‌های طولانی گاهی از تحمل خارج می‌شود و سخت آزاردهنده به نظر می‌رسد. گاهی این بو‌ها به‌قدری تند و غیرقابل تحمل است که با پایین کشیدن شیشه ماشین نیز از بین نمی‌رود. منشأ بسیاری از این بوها، مثل بوی سیگار و غیره مشخص است و برخی دیگر خیر!  اما دلیل و علت بو هر چیزی باشد، طبیعتاً روش‌هایی برای برطرف کردن آن نیز وجود دارد. 

بوی بد خودرو ناشی از مشکلات فنی

برخی از بوهای رایج بد ماشین که ناشی از مشکلات فنی است به شرح زیر است:

بوی سوختگی

یکی از بوهای خطرناک در ماشین، بوی سوختگی است. اگر چنین بویی حس کردید، سریعاً خودرو را متوقف کنید و با وارسی سیم‌کشی و فیوزها به دنبال منشأ بوی سوختگی باشید. این بوی سوختگی می‌تواند ناشی از سوختن مدارهای کوتاه الکتریکی یا حتی عایق یک سیم باشد که درنهایت ممکن است خسارات غیرقابل جبرانی را برای اتومبیل شما به همراه داشته باشد.

بوی بنزین داخل کابین

این نوع بوی بد خودرو، می‌تواند موقتی یا دائمی باشد. معمولاً احساس بوی بنزین در مواقعی مثل بنزین زدن و یا استارت زدن بیش‌ازاندازه برای روشن شدن خودرو موقتی است و مشکل خاصی ندارد؛ اما اگر این بو دائمی باشد احتمالاً به دلیل سوراخ شدن شلنگ‌های ورودی یا خروجی بنزین در قسمت باک خودرو و یا خرابی قطعاتی چون پمپ‌بنزین، حباب‌گیر و یا کنیستر است.

در صورت تداوم این بو در داخل خودرو، حتماً تمامی موارد را بررسی کنید و تا یافتن منشأ اصلی بو بی‌خیال نشوید. نشت بنزین بسیار خطرناک است و می‌تواند به‌آسانی، منجر به آتش گرفتن خودرو شود.

بوی روغن یا دود اگزوز

حس کردن بوی روغن و یا بوی دود اگزوز خودرو در داخل کابین ماشین، می‌تواند به علت آسیب دیدن لوله اگزوز در زیر ماشین باشد که باعث ورود بوی بد به داخل کابین خودرو می‌شود. همچنین نشت روغن به داخل منیفولد نیز باعث احساس بوی روغن‌سوخته می‌شود.

بوی پلاستیک سوخته

منشأ دیگر بوی بد خودرو می‌تواند وجود مشکل در سیستم ترمز باشد که باعث می‌شود بویی مانند بوی پلاستیک سوخته به مشام برسد. این بو گاهی نیز می‌تواند ناشی از استفاده بیش از حد از کلاچ خودرو و داغ شدن آن باشد.

بوی نامطبوع همراه با رطوبت

یکی دیگر از منابع احتمالی بوی کپک، سیستم تهویه مطبوع است. کثیف بودن فیلتر تهویه هوا و یا ایجاد نوعی قارچ در سیستم تهویه خودرو، باعث پراکنده شدن چنین بویی در کابین خودرو می‌شود. برای رفع این بو بهتراست به تعویض فیلتر هوا اقدام کنید و یا با اسپری‌های مخصوص فضای داخل سیستم تهویه را پاک‌کنید.

بوی بد خودرو ناشی از عوامل خارجی

بوی سیگار

یکی از رایج‌ترین علل بوی بد خودرو، بوی سیگار است. بوی سیگار یکی از قوی‌ترین، آزاردهنده‌ترین و سمج‌ترین بوهایی است که در خودرو ماندگار می‌شود.

کپک

وجود هرگونه آلودگی و یا مواد فاسدشدنی در خودرو می‌تواند باعث ایجاد کپک و ایجاد بوی نامطبوع در ماشین بشود. گاهی وجود نشتی مایعات در ماشین نیز باعث به وجود آمدن کپک و بوی بد خودرو می‌شود.

اما برای از بین بردن بوی بد چه راه هایی وجود دارد؟ ما در مقاله برای از بین بردن بوی بد داخل خودرو چه راه هایی وجود دارد؟، به این پرسش پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.