دلایل برتری گیربکس اتومات نسبت به گیربکس های دستی

قطعاً یک گیربکس اتومات نسبت به گیربکس های دستی برتری های قابل ملاحظه ای داشته اند که شرکت های بزرگ دنیا نیز به سمت طراحی های اتومات رفته اند. اما این برتری ها و مزیت ها چیست؟ شاید بتوان گفت مهم ترین مزیت در استفاده از گیربکس های اتوماتیک، حذف نقش راننده در تعویض دنده است.

دلایل برتری گیربکس اتومات نسبت به گیربکس های دستی

رانندگی به خودی خود یک کار پرفشار و فرسایشی به حساب می آید. هر چقدر هم که از رانندگی لذت ببرید، باز نمی توانید کتمان کنید که تعویض پیاپی دنده ماشین گاه چقدر روی اعصاب تان است. به این منظور و برای افزایش میزان آسایش و راحتی راننده ها کمپانی های بزرگ مثل آئودی، بنز، پژو و … به فکر استفاده از گیربکس اتوماتیک افتادند. البته این کار مزیت های دیگری نیز دارد که بهره بردن از آن را کاملاً توجیه می کند.

برای مثال در خودروهای دنده اتوماتیک یا گیربکس اتوماتیک میزان استهلاک تا حد زیادی کاهش می یابد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که وظیفه مدیریت تغییرات سرعت تماماً بر عهده یک مغز متفکر داخلی است. در اینجا نقش نیروی انسانی آن قدر کمرنگ است که حتی می توان آن را در نظر نگرفت. در صورتی که هرگاه پای نیروی انسانی وسط باشد، میزان خطا نیز افزایش می یابد و مشخص است که میزان خطا با خرابی و استهلاک دستگاه مساوی است.

دلیل دیگر که گیربکس اتوماتیک را نسبت به گیربکس های دستی برتری می دهد، کاهش آمار تصادفات جاده ای است. طبق تحقیقاتی که به عمل آمده، میزان تصادفات در خودروهایی که از گیربکس اتومات بهره می برند بسیار کمتر است. مهم ترین دلیل این اتفاق تمرکز بیشتر صاحب ماشین در زمان استفاده از خودرو است. تعویض دنده گاهی باعث بر هم خوردن تمرکز راننده شده و باعث تصادفات جاده ای می شود. گیربکس اتومات این حسن را دارد که با افزایش تمرکز راننده جلوی این اتفاق را تا حد بسیاری می گیرد.

دلایل برتری گیربکس اتومات نسبت به گیربکس های دستی

چگونه ماشین خود را دنده اتومات کنید؟

اگر صاحب یک ماشین با دنده دستی هستید و به این فکر افتاده اید که آیا می توانید گیربکس آن را ارتقاء دهید یا خیر؟ لازم است بگوییم بله، می شود این کار را انجام داد. می شود روی بسیاری از ماشین های تولید داخل گیربکس های اتومات سوار کرد و از رانندگی با آن ها لذت برد. برای مثال در اغلب خودروهای پرشیا، سیتروئن و پژو می توان از گیربکس های دنده اتومات استفاده کرد. برای نصب گیربکس اتوماتیک در ابتدا لازم است بهترین گیربکس اتوماتی که متناسب با خودروی شماست را بیابید. برای این کار می توانید از تجربه دیگران و نظرات متخصصین و تعمیرکاران استفاده کنید. پس از آن می توانید اقدام به خرید گیربکس اتومات کرده و با مراجعه به یک تعمیرکار با تجربه گیربکس خودروی خود را ارتقاء دهید. هزینه تغییر گیربکس از دستی به اتومات بسته به انتخاب شما متفاوت است؛ ولی معمولاً با موارد جانبی چیزی بین سه تا پنج میلیون تومان برای خریداران هزینه در بر خواهد داشت.