بررسی سه ایراد رایج خودرو: لرزش فرمان، دود غیر عادی اگزوز و صدای جیرجیر

بررسی سه ایراد رایج خودرو: لرزش فرمان، دود غیر عادی اگزوز و صدای جیرجیر، اگر احساس کردید خودرو ایرادی پیدا کرده‌‌‌ است، آن را نادیده نگیرید! رسیدگی به‌موقع بسیار مهم است؛ زیرا یک مسئله جزئی ممکن است با سهل‌انگاری و پشت‌گوش‌انداختن به مشکلی بزرگ تبدیل شود. توجه‌نکردن به ایرادات خودرو، دو موضوع مهم را در پی دارد که یکی متحمل هزینه‌های زیاد شدن و دیگری، به‌خطرافتادن امنیت است.می‌توان گفت نگه‌داری مداوم از اتومبیل، بهترین راه برای کاهش هزینه‌ها و محافظت از سرنشینان در هنگام رانندگی است. در این بین، یک بخش مهم از فرآیند مراقبت از اتومبیل، شناخت شایع ترین ایرادات خودروها است. درحقیقت، اگر بتوانید شایع ترین ایرادات خودروها را بشناسید، همیشه یک گام جلو هستید. دراین مقاله قصد داریم به بررسی سه مورد از ایرادات رایج خودرو یعنی لرزش فرمان، دود غیر عادی اگزوز و صدای جیر جیر بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

لرزش فرمان

یکی دیگر از شایع ترین ایرادات خودروها، لرزش فرمان است. چندین مسئله می‌توانند باعث لرزش فرمان هنگام رانندگی شوند.

اگر این مشکل بلافاصله پس از شروع حرکت اتفاق بیفتد، یاطاقان چرخ یا اجزای سیستم تعلیق آسیب دیده‌اند. اگر در سرعت بالا لرزش فرمان رخ دهد، به طور معمول، مشکل تعادل لاستیک یا چرخ وجود دارد؛ حتی ممکن است این لرزش را تنها هنگام فشردن پدال ترمز حس کنید. در مجموع، هر مسئله‌ای که روی عملکرد فرمان خودرو تأثیر بگذارد، ایمنی راننده و سرنشینان را در جاده به خطر می‌اندازد؛ پس با مشاهده این مشکل، سریعاً باید به دنبال رفع آن باشید.

دود غیرعادی اگزوز

دود غیرمعمول اگزوز اتومبیل خبر خوبی نیست. درحقیقت، این مشکل را می‌توان از طریق رنگ دود تشخیص داد که به شرح زیر است:

  • دود سفید یا خاکستری: دود سفید نشان می‌دهد که مایع خنک‌کننده همراه با سوخت در حال احتراق است و در جایی از بلوک موتور، سَرسیلندر و واشر سرسیلندر نشتی وجود دارد.
  • دود آبی: دود آبی نشان‌دهنده وجود نشتی در مهروموم سوپاپ یا فرسودگی حلقه‌های پیستون است که باعث نفوذ روغن‌موتور به محفظه احتراق و سوختن روغن ‌همراه با سوخت شده ‌است.
  • دود سیاه: در لحظه اولیه روشن‌شدن خودرو، دود سیاه می‌تواند ناشی از تولیدات احتراق باشد و اگر با گرم‌شدن موتور برطرف شد، جای نگرانی نیست، اما در صورت ادامه‌دارشدن، ممکن است ناشی از ورود سوخت اضافی به سیلندرها، نبود هوای کافی یا عدم کارکرد صحیح سیستم جرقه‌زنی باشد که باعث می‌شود سوخت به خوبی نسوزد.

صدای جیرجیر و جیغ‌کشیدن

مانند هر قسمت متحرک خودرو، سیستم ترمز نیز بعد از مدت زمان مشخصی فرسوده می‌شود. وجود ترمزها برای متوقف‌کردن خودرو ضروری هستند؛ بنابراین در صورت بروز هرگونه علائم از قبیل جیرجیر، جیغ‌کشیدن (اصطکاک بین دو قطعه که در این‌جا به لنت‌های خودرو مربوط می‌شود) و نرم‌شدن پدال ترمز، خودرو باید در اسرع وقت توسط یک مکانیک حرفه‌ای بررسی شود.

در اغلب مواقع صدای جیرجیر به مشکلات جزئی مربوط می‌شود. اگر این صداها به لنت‌های خودرو ارتباط دارند، در تعویض آن‌ها تعلل نکنید.