تسمه تایم چیست ؟ تسمه تایم یک قطعه خیلی مهم در موتور است که دارا بودن آگاهی نسبت به عملکرد آن بسیارالزامی می باشد .


آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که نظم در خودرو به وسیله ی چه قطعه ای برقرار می شود ؟ همان گونه که از اسمش مشخص است وظیفه برقراری نظم در خودرو به عهده تسمه تایم است . تسمه تایم در حقیقت یک قطعه به شکل دندانه دندانه است که وظیفه اصلی آن وصل نمودن میلنگ به میل سوپاپ می باشد .
همانطور که در بالا نیز گفته شد تسمه تایم قطعه ای داخل پیشرانه خودرو برای اتصال میلنگ به میل سوپاپ است تا حرکت سوپاپ ها و باز و بسته شدن آن ها به درستی صورت بپذیرد که نتیجه آن نحوه عمل صحیح چهار عمل اصلی موتور یعنی مکش ، تراکم ، انفجار و تخلیه می باشد .
سرعت چرخش میل سوپاپ همچنان باید نصف سرعت میلنگ باشد ، وظیفه تسمه تایم تنظیم درست باز و بسته شدن سوپاپ و قرار گرفتن سوپاپ در شرایط مناسب نسبت به پیستون می باشد .
محل قرار گیری تسمه تایم در خودرو های گوناگون متفاوت است اما در بسیاری موارد در سر سیلندر خودرو جایگذاری می شود البته خیلی مواظب باشید قرار دادن تسمه تایم و نصب آن خیلی ساده هم نیست و اگر تنها چند دندانه جابجا آن را نصب نمایید یا دندانه های تسمه تایم را به صورت اشتباه قرار بدهید نحوه فعالیت موتور شما دچار مشکل می شود و سوپاپ و پیستون به هم ضربه وارد می کنند .
تسمه تایم برای اولین بار در سال 1962 در خودرو های کمپانی به شکل خیلی زیاد به کار برده شد و بعد از آن شرکت ها از این تکنولوژی به کار بردند اما باید بگوییم که شروع کننده این راه شرکت پونتیاک بود که در سال 1960 خودرو های شش سیلندری خود را وارد بازرا نمود که برای ارتباط برقرار کردن نظم در کارکرد موتور خود مجبور به کارگیری از تسمه تایم شد .
تسمه تایم : این قطعه جنسش ار پلاستیک می باشد و با گذشت زمان دچار اسیب دیدگی می شود یعنی اگر در کاتالوگ خودروی شما مدل تایمینگ را با به کارگیری از تسمه تایم زده است باید به شکل مرتب تسمه تایم را برای بازدید در مقابل مکانیک ببرید بیشتر خودرو ساز های فرانسوی از این قطعه برای تایمینگ خودروبه کار ببرید .