چراغ آچار خودروهای پژو 206 و 207 چیست و چگونه می توان آن را خاموش کرد؟

چراغ آچار خودروهای پژو 206 و 207 چیست و چگونه می توان آن را خاموش کرد؟، اگر مالک یک دستگاه پژو 206 یا خودروهایی نظیر رانا و پژو 207 هستید، مطمئنا به خوبی می‌دانید که هراز‌چند گاهی روی پشت آمپر این خودروها یک علامت به صورت آچار روشن می‌شود که می‌تواند تا حد زیادی اعصاب خرد کن باشد! اگر شما هم تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید تا بتوانید چراغ آچار 206 را خاموش کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چراغ آچار چیست؟

همانطورکه پیش‌تر هم به این موضوع اشاره کردیم، چراغ آچار 206 درواقع چراغی‌ است که در صفحه کیلومتر 206 و بعد از باز کردن سوئیچ خودرو آن را مشاهده می‌کنید. روشن شدن این‌چراغ به این معنا است که زمان سرویس دوره‌ای خودرو شما فرا رسیده؛ پس این پیغام کیلومتر 206 را جدی بگیرید.

اطلاعات موردنظر برای تعیین زمان مناسب سرویس خودرو، از طریق حسگرهای مختلفی گردآوری می‌شود. این حسگرها با بررسی مواردی همچون مدت‌ زمان کارکرد موتور، درجه حرارت محیط، کیلومتر پیمایش فعلی خودرو و… زمان صحیح سرویس خودرو را محاسبه کرده و به صاحب آن نمایش می‌دهد.

سرویس دوره‌ای خودرو درواقع مجموعه اقداماتی است که برای نگهداری از خودرو باید آن‌ها را انجام دهید و در دراز مدت می‌توان با انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای تا حد چشمگیری از آسیب‌های وارد شده به خودرو جلوگیری کرده و عمر خودرو را افزایش داد. کارهایی مانند تعویض روغن، بررسی وضعیت لنت‌ها، بررسی میزان سلامت قطعات جلوبندی، استفاده از دیاگ برای بررسی وضعیت بخش‌های الکترونیکی خودرو، چک کردن فشار لاستیک‌ها و انجام کارهایی از این قبیل بخشی از سرویس‌های دوره‌ای خودرو هستند که به شما کمک می‌کنند تا به نحو احسن از ماشین خود مراقبت کنید.

روش خاموش کردن چراغ آچار پژو 206

حال که با دلیل روشن شدن چراغ چک و مفهوم سرویس دوره‌ای آشنا شدید، زمان آن رسیده تا نحوه خاموش کردن آن را بدانید. درصورتی‌که بخواهید چراغ آچار پژو 206 را خاموش‌ کنید، می‌توانید از روش زیر آن را ریست کنید و منتظر نمایش مجدد آن در سرویس بعدی بمانید:

بستن سوئیچ

اولین مرحله در خاموش کردن چراغ آچار 206 این است که سوئیچ را ببندید و 5 الی 10 ثانیه صبر کنید تا سیستم برقی خودرو به‌طور کامل خاموش شود.

فشردن دکمه صفر کننده کیلومتر شمار

دکمه مشکی‌رنگ در سمت راست صفحه کیلومتر (که در حالت روشن بودن، کیلومتر Trip را ریست می‌کند) را به مدت 5 الی 10 ثانیه نگه‌دارید.

باز کردن سوئیچ

دست را از دکمه مذکور برندارید و در همین حال باید سوئیچ خودرو را پیش از مرحله استارت بچرخانید؛ پس از انجام این کار، اعداد از شماره 10 تا 0 شروع به کم شدن می‌کنند. در این مدت دستتان را از دکمه برندارید.

بستن سوئیچ

پس‌ از اینکه عدد 0 را مشاهده کردید، انگشت‌تان را از روی دکمه برداشته و سوئیچ را ببندید. پس از طی مراحل گفته شده، اکنون می‌توانید خودرو را روشن کنید و دیگر نیازی نیست که از دستگاه دیاگ برای حذف چراغ سرویس دوره‌ای استفاده کنید.

نکته: پژو 206 دارای دو نوع آمپر است و محل قرارگیری دکمه ریست در ان‌ها ممکن است تفاوت داشته باشد.